03.01.2023

Bakanlık süreci başlattı...İzmir'in yeni metro hattı yola çıkıyor!

Raylı sistem yatırımlarında liderliğini sürdüren İzmir'e yeni bir metro hattı daha geliyor. Kentte nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu Karabağlar ilçesinin Eskiizmir ve Bozyaka semtleri ile Gaziemir'de yaşayanlar bir ucu Halkapınar'a diğer ucu Adnan Menderes Havalimanı'na ve Menderes İlçesine uzanan metro hattıyla rahat bir nefes alacak.
 
Karabağlar-Gaziemir Metro Hattı; Menderes ilçe merkezinden başlayarak, Görece, Sanayi, Adnan Menderes Havalimanında İZBAN hattına entegre olacak şekilde devam edip, Gaziemir ilçesi merkezinden, Ege Serbest Bölgede (ESBAŞ) İZBAN ile entegre olarak, Fuar İZMİR’den devam ederek Karabağlar İlçesinde yer alan Eski İzmir Caddesi boyunca Dostluk Bulvarı üzerinden Seniha Mayda Meydanı’na General Asım Gündüz’de yapımına başlanan Buca-Üçyol HRS Hattı ile entegre olacak şekilde ilerleyerek Gürçeşme Caddesi üzerinden Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesine, Gıda Çarşısından devam ederek toplu ulaşım araçlarını kesiştiği (M1 metro, tramvay, otobüs) Halkapınar İstasyonunda sonlanmaktadır. Ayrıca General Asım Gündüz istasyonundan kılçıkla Konak’ta bulunan mevcut M1 Metro hattına entegre olmaktadır. İş kapsamında 1 adet metro araçları için ESBAŞ İstasyonu yakınında araç depolama ve atölye tesisi yapılacaktır.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kent içi trafiği rahatlatmak için hazırladığı 2030 Ulaşım Ana Planı'nda "İzmir HRS 6. Aşama Eski İzmir Hattı" adıyla yer alan metro hattı mevcut hatlardan bağımsız olarak Havalimanı-Halkapınar metro hattı bölgedeki sosyal hayatın etkilenmemesi için yer altından günümüzün tünel teknolojileri(derin tünel) ile inşa edilecek. Hat toplam 32,5 km uzunluğunda, 24 adet istasyon ve 1 adet depolama tesisiyle planlandı.  İstasyon yapıları arazi durumuna göre aç-kapa veya tünel şeklinde geçmesi planlanmaktadır.
 
Proje kapsamında  güzergah projesi tamamlanış ve onay için Ulaşım Etüd ve Fizibilite raporları ile birlikte AYGM’ye (Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı) gönderilmiştir. Aynı zamanda istasyon avan mimari projeler tamamlanmış olup kesin proje çalışmalarına devam edilmektedi