07.01.2023

YENİ EVİM KAMPANYASININ DETAYLARI NE?

Gözler orta gelir grubuna yönelik konut kampanyasında. Çalışmayı Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yaptı.

- KREDİ GARANTİ FONU DESTEĞİ KAPSAMINDA OLACAK

- DÜŞÜK FAİZ İMKANI

- İLK KEZ EV ALACAKLAR

- 5 YILA KADAR SATILAMAYACAK

Proje 81 ilde geçerli olacak. Edinilen bilgiye göre daha önce ev sahibi olmayanlara yönelik imkan tanınması bekleniyor. Proje kredi garanti fonu destekleri kapsamında olacak. Kamu bankaları aracılığıyla uygun faizli kredi imkanı beklentisi var. Hak kazananlar için 15 yıla kadar vade seçenekleri masada.

Projeden yararlanan için evini belirli bir süre satamayacak. Eğer bir değişiklik olmazsa bu sürenin 5yıl olması bekleniyor. Amaç ise uygun imkanlardan yararlanıp daha yüksek fiyatlarla hem kar etmeye çalışıp hem de piyasadaki fiyatların yükselmesine neden olabilecek fırsatçıları engellemek.

Projenin 100 bin kişiye ulaşması bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati daha önce proje için “İyi bir mortgage diyebiliriz” vurgusu yapmış ve çok özgün bir konut projesi olacak demişti.

Kampanya şu an 100 bin konutla başladı. Bu kampanyadan faydalanabilmeniz için azami gelir limitinizin olması lazım. İstanbul sınırları içerisinde hane halkı geliri 80 bin TL olarak belirlendi. İstanbul özelinde bu kampanyada 5 milyon liraya kadar kredi kullanabiliyorsunuz. Yüzde 90’ınına kadar da kredi kullanabiliyor olmanız gerekiyor.

5 milyon lira kredi kullandım. 0,69’dan 15 yıl boyunca aylık ödemem 48 bin 600 lira. 15 yılın sonunda toplam cebimden çıkacak 5 milyon için çıkacak para da 8 milyon 748 bin. Bu kampanya kapsamında diyor ki sizin kullanacağınız konut kredisi hazineden ben sana ödeyeceğim. Devlete borçlanıyoruz. Bu kampanya dahilinde sadece 1. el konutlar, 2. el satışlarda bu durum söz konusu değil.” ifadelerini kullandı.

Gözler orta gelir grubuna yönelik konut kampanyasında. Detayların yeni yıl ile birlikte açıklanması bekleniyor. Projeyi Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlığı ortak yürütüyor. Ama taslak olarak bazı çerçeveler çizildi. Peki, bu projeden kim nasıl yararlanacak?

"5 YIL KONUTU SATMAMA" ŞARTI PLANLANIYOR

Projeden yararlanan için evini belirli bir süre satamayacak. Eğer bir değişiklik olmazsa bu sürenin 5 yıl olması bekleniyor. Amaç ise uygun imkanlardan yararlanıp daha yüksek fiyatlarla hem kar etmeye çalışıp hem de piyasadaki fiyatların yükselmesine neden olabilecek fırsatçıları engellemek.

81 İLİ KAPSAYACAK 100 BİN KİŞİYE ULAŞMASI BEKLENİYOR

Projenin 100 bin kişiye ulaşması bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, daha önce proje için ''İyi bir mortgage diyebiliriz'' vurgusu yapmıştı. Ve "Çok özgün bir konut projesi olacak" demişti.