15.01.2021

SANAYİLEŞME İLE BİRLİKTE HIZLA BÜYÜYEN BÖLGE:TORBALI

İzmir'de sanayileşmenin ilk başladığı ve en güçlü olduğu ilçelerin başında Torbalı gelmektedir. Torbalı'da, 2 Organize Sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, bir çok sanayi tesisi ise organize sanayi bölgeleri dışında yer almaktadır.

Torbalı, lokasyon olarak İzmir - Aydın Otoyolu üzerinde bir ilçe olması sebebiyle, bir çok firma için ilgi alanı oluşturmaktadır. Bununla birlikte son yıllarda başta mobilya sektörü olmak üzere farklı iş kollarından bir çok firma,  Organize Sanayi Bölgesi'nden bağımsız olarak Torbalı'nın Yazıbaşı mahallesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

SANAYİLEŞME İLE ARTAN NÜFUS VE LÜKS KONUT YAPIMI

Torbalı, sanayileşmenin getirdiği avantajlar sebebiyle,  İzmir'deki işsizlik oranının en düşük olduğu ilçelerin başında yer almaktadır. Torbalı'da, her geçen gün büyüyen ekonomiyle birlikte, nüfus oranı da artmaktadır. 10 yıl öncesinde nüfusu 120 bin olan ilçe, bugün 200 bine yaklaşan bir nüfusa sahiptir. Torbalı, son yıllarda İstanbul ve Ankara başta olmak üzere ülke genelinden bir çok büyük grupların yatırımlarına başladığı bölgedir. Bununla birlikte markalaşmış yabancı bir çok firma da yatırımlarını bölgede oluşturmaktadır. Bu doğrultuda Torbalı'da, sanayileşme ile birlikte beyaz yakalı nüfus oranı da ciddi anlamda artmış ve lüks konut yapımında da artış meydana gelmiştir.

TORBALI, BİR ÇOK FİRMA İÇİN CAZİBE MERKEZİ

Bölgede, aynı zamanda konut ihtiyacı olduğu kadar sanayi alanındaki bina ihtiyacı da artmaktadır. Boran Emlak Ticari Gayrimenkul  Temsilcisi Ekrem Şentürk'te, bölgedeki konut ve ticari nitelikli bina talebinin son dönemde çok fazla yükseldiğini belirtti. Şentürk, Torbalı'nın konumu, lojistik imkanları ve kalifiye eleman bulma kolaylığı sebebiyle, dünya çapında ve Türkiye'de markalaşmış bir çok firma için cazibe merkezi haline gelen bir bölge olduğunu vurguladı.