23.10.2020

İZMİR'DE DOĞAL YAŞAMA ÖZLEM

 Giderek artan şehir nüfusu ve aşırı şehirleşme birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Kent merkezlerinde yaşamak; hava kirliliği, çevre kirliliği, görüntü ve gürültü kirliliği, güvenlik sorunu, trafik gibi bir çok alanda kendini göstermekte ve bu sorunlar ise beraberinde birçok fiziksel ve psikolojik hastalığa davetiye çıkarmaktadır Hal böyle olunca insanlar doğaya ve doğal yaşama dönüş arayışına girmektedir.

YEŞİL ALAN VE BOL OKSİJEN

 

 

Şehrin karmaşasında sıkışan insanların yeni yaşam alanı tercihlerinin başında Görece geliyor. Görece, Gaziemir'e yalnızca 3 km uzaklıkta yer alırken, şehrin yanı başında  temiz havası ve göz alabildiğine uzanan yemyeşil bir alana sahip yerleşim alanı olarak dikkat çekmektedir.

Doğa ile iç içe bir konumda yer alan Görece, Şehrin yoğun yaşamından uzaklaşmak, temiz hava ve doğanın tadını çıkarmak isteyenler için yeni bir yaşam alanı oluşturmakta. Görece'nin hemen yanı başında yer alan Çatalkaya Ormanı, beldeye temiz hava ve doğal güzellik sağlamanın yanı sıra doğa yürüyüşü tutkunlarının vazgeçilmez rotasını oluşturmaktadır.  Ayrıca Görece, İzmir'in su ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan Tahtalı Baraj Havzası'nda yer almaktadır. Böylelikle beton blokların aksine, Görece'de yatay mimarinin en güzel örneklerine  rastlamak mümkündür. Görece, bol oksijenli ve temiz havasıyla insanların yeni yaşam alanı olmak yolunda hızla ilerlerken, bölgede yaşamayı tercih eden insanların sayısı da her geçen gün artmaktadır.