07.04.2022

Konut kredisi kullanmanın avantajları nelerdir?

Yüksek enflasyon her ne kadar kredi faizlerini yukarı yönde etkilese de uzun vadeli konut kredi faizleri, enflasyon oranının altında belirlenebiliyor. Konut fiyatlarında beklenen yüksek artışa rağmen enflasyon oranının altındaki faiz oranlarıyla kredi kullanarak ev sahibi olmanın birçok avantajı var.

İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.’de sorumlu değerleme uzmanı olarak görev yapan Ahmet Büyükduman, hangikredi.com internet sitesinde yayınladığı değerlendirme yazısında konut kredisi kullanmanın avantajlarını 10 madde halinde şöyle anlattı:

İlk olarak, konut sahibi olmak için uzun süre beklemeniz gerekmez. Satın almayı düşündüğünüz ev için uzun süre bekleyip birikim yapmak yerine, kredi kullanarak daha kısa sürede ev sahibi olabilirsiniz. Böylece ev sahibi olmanın güven ve prestijini daha erken yaşlarda hissetmiş olursunuz.

İkinci olarak, evinizi zevkinize göre dekore edebilirsiniz. Kendi evinize sahip olduğunuzda taşınma kaygısı duymadan kendi zevkinize uygun gerekli tamiratları ve  tadilatları yaparak, uzun süre kullanabileceğiniz mobilyaları edinme konforunu yaşarsınız.

Üçüncü olarak ise sorunsuz bir konuta sahip olursunuz. Bankadan kredi kullanarak konut sahibi olduğunuzda, ekspertiz raporu olumlu sonuçlanmış hukuki ve teknik konularda sorunsuz bir konuta sahip olduğunuzdan emin olursunuz.

Dördüncü olarak, zaman içinde taksitleriniz sabit kalır. Bizim ülkemizde konut kredileri sabit faizlidir. Yani kredi faiz oranınız ve buna bağlı olarak taksit tutarlarınız vade boyunca değişmez. Piyasa faizleri artsa bile sizin faiz oranınız aynı kalır, taksit tutarlarınız yükselmez. Kısacası, yukarı yönlü faiz oranı değişikliklerinden etkilenmezsiniz.

Beşinci olarak, taksit ödemelerinizin toplam geliriniz içindeki payı zamanla azalır. Kredi taksitleriniz sabit kalırken geliriniz artacak ve her geçen yıl kredi taksitinin bütçeniz içindeki ağırlığı azalacaktır. Böylece bütçenizden diğer harcamalarınız için daha çok pay ayırabileceksiniz.

Altıncı olarak, muhtemel risklere karşı güvence altında olursunuz. Krediyle konut sahibi olduğunuz için banka gerek kredi borcunuzu gerekse konutu sağlığınız veya mali durumunuzdaki bozulmalara karşı sigortalama işlemi yaparak birikimlerinizi güvence altına alır.

Yedinci olarak, refinansman yaparak kredi taksitlerinizi düşürebilirsiniz. İleri tarihlerde piyasa faizleri düşecek olursa daha düşük faizle, dolayısıyla da daha düşük taksitlerle kredinizi yeniden yapılandırma opsiyonunuz her zaman mevcuttur. Bu durumda aynı borcu daha düşük taksitlerle ödeme imkânı kazanırsınız.

Sekizinci olarak, net servetiniz zamanla artar. Kredi vadesi içinde konutunuzun değeri arttığı ve borcunuz azaldığı için net servetiniz çoğalır. Özellikle yüksek enflasyonist süreçte konut fiyatlarındaki yüksek artışlar net servetinizi büyütür.

Dokuzuncu  olarak, kredi taksitinizin bir kısmını kira ile ödeyebilirsiniz. Yüksek enflasyon dönemlerinde kiralar da hızla arttığı için kredi vadesi içinde evinizin kirası kredi taksitinizi yakalayıp geçebilir bile… Beş ya da yedi yıl sonra kredi taksit tutarınız evin cari kirasına eşitlenebilir. Evinizi krediyle satın alıp kiraya vermişseniz, bir süre sonra kredi taksitinizi kiracınız ödüyor hale gelebilir.

Onuncu olarak, tasarruf alışkanlığı kazanırsınız. Konut kredisi ödediğiniz için harcamalarınız da dikkatli olur, belki de ömür boyu sürecek bir tasarruf alışkanlığı kazanmış olursunuz. Bu alışkanlık ise sizi ileri yaşlarınız için daha yüksek bir refah seviyesine ulaştırır.

İLETİŞİM.

Akçay Cad. No:170 Kat:1 Gaziemir-İZMİR info@boranemlak.com Tel: 0 (232) 251 66 66 Fax: 0 (232) 252 58 77

E-bülten.