06.01.2020

İZMİR NARLIDERE METROSU'NDA ÜÇÜNCÜ İSTASYONA ULAŞILDI!

İzmir Fahrettin Altay - Narlıdere metro hattının inşaatında tünel açma makinesi üçüncü istasyona ulaştı.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanlığı’nın, Bornova Evka 3 - Fahrettin Altay metro hattını Narlıdere’ye uzatma çalışmaları aralıksız olarak devam ediyor.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Balçova ve Çağdaş istasyonları arasındaki 860 metrelik mesafeyi yaklaşık bir ay kadar önce aşan dev tünel açma makinesi (TBM), Çağdaş İstasyonu’ndan Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi İstasyonu'na kadar olan 460 metrelik kazıyı da tamamladı. Böylece projenin önemli bir aşaması da geçildi.

Hattın uzunluğu 7,2 kilometre olacak

Toplam uzunluğu 179 kilometreye ulaşan raylı sistem zincirinin yeni halkası olan F.Altay-Narlıdere hattında tünel kazı çalışmaları, planlanan yedi istasyonda aynı anda yürütülüyor. Yeni metro hattı 7,2 kilometre uzunluğunda olacak. Hattın tamamı da yeraltından geçecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi genişleyen metro ağıyla trafik sıkışıklığını azaltmayı ve iklim krizine sebep olan ulaşım kaynaklı fosil yakıt kullanımını en aza indirmeyi planlıyor.

Temel 2018’de atıldı

İzmir Metrosu’nun 4. aşaması olan F. Altay- Narlıdere hattında Balçova, Çağdaş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF), Narlıdere, Şehitlik ve Kaymakamlık durakları bulunuyor.

 

İzmir Narlıdere Metrosu’nda iki istasyon birleşti!