04.06.2016

Emlakçılar,korsana karşı yasa ile güvence istiyor

Emlakçılar, 'korsan' ya da 'ayakçı' olarak tabir edilen fırsatçılara karşı mücadele başlattı.

Mersin Oda Başkanı Yavuz Selim Madenli, düzenleme ile odadan belge almadan emlakçılık yapan kişilere 30 bin lira para cezası ile 2 yıla kadar hapis cezası verilebileceğini söyledi.

Madenli, son yıllarda emlakçılık sektöründe yasa dışı çalışanların sayısının artığını söyledi. Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen Suriyelilerin de sektöre girmesiyle yasa dışılığın önü alınmaz hale geldiğini anlatan Madenli, kayıt dışı çalışanların hem sektöre zarar verdiğini hem de vatandaşı mağdur ettiğine vurgu yaptı.

Madenli, gayrimenkul sektöründe son yıllarda çok sayıda düzenleme yapılmasına rağmen, bu alanın en önemli temsilcileri konumundaki emlakçıların hem hukuki güvencesinin olmadığını hem de bir statüye sahip olamadıklarını dile getirdi.

Madenli, Türkiye Tüm Emlakçılar Müşavirliği tarafından hazırlanan ve ülkedeki tüm odalar ile ilgili kurumların onayladığı emlakçılık Meslek Yasası'nın yasalaşması ile emlakçılık sektöründe yaşanan sorunların çözüleceğini belirterek, "Yasa çıkmadan önce emlakçılık yapanlar, oda. maliye ve sicil kaydı ile emlakçılar odasından aldıkları kurs belgesi ile son aya ait bir faturayı odaya verdikleri takdirde emlakçılık yapmaya devam edebilecekler." dedi.

ÜNİVERSİTE MEZUNU ŞARTI ARANACAK

Yasa çıktıktan sonra, emlakçılık yapmak isteyenler de aranan şartlarla ilgili bilgilerde veren Madenli, "En az 4 yıllık üniversite mezunu olması şartı getirilecek. Eğitim için emlakçılar odasına müracaat edecek ve 1 yıl kurs görecek Bu kursu emlakçılar odasından alması zorunlu. Başka bir merkezde alınan kurslar kabul edilmeyecek. Kursu tamamladıktan sonra lisans sınavına girecek. Sınavdan başarılı olanlar, oda üyesi bir emlakçının yanında 1 yıl staj yapacak. Bu şartları yerine getirdikten sonra emlakçılık yapabilecek." şeklinde konuştu.