04.06.2016

İZMİR’E 10 YILDA 5 serbest bölge önerisi

ESBAŞ CEO'su Faruk Güler, "Türkiye'deki 37 ilin toplamından fazla ihracat yapıyoruz. Bu rakam serbest bölgelerin her derde deva olduğunu gösteriyor" dedi

Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ) CEO'su Faruk Güler, Türkiye'nin 2023 vizyonunu gerçekleştirebilmesi için ESBAŞ benzeri serbest bölge modellerinin artırılması gerektiğini söyledi. Güler, İzmir'in 10 yıl içinde her biri 5 milyar dolar ihracat yapabilecek 5 serbest bölgeyi kaldırabilecek kapasitede olduğunu kaydederek, "Önemli olan unsur, serbest bölgenin doğru yere yapılmasıdır" dedi. 

2 milyar dolar ihracat
Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleriyle bir araya gelen Güler, ekonomi yönetiminin artık serbest bölgelerin katkısını daha iyi anladığını dile getirdi. İzmir'in serbest bölgeler şehri olması gerektiğini belirten Güler, "Bizim bölgemizini ihracatı yılda 2 milyar dolar civarında. Yani İzmir'den yapılan ihracatın yüzde 22'sini ESBAŞ tek başına yapıyor. Ancak, bu rakam İzmir'e yazılmıyor. Türkiye'deki 81 ilin ihracat rakamlarına bakıldığında da ESBAŞ 11. sırada yer alıyor. Türkiye'deki 37 ilin toplamından fazla ihracatı tek başımıza yapıyoruz. Bu rakamlar serbest bölgelerin her derde deva olduğunu gösteriyor" dedi. 

Yabancı yatırımcı 
Şubat ayında Bakanlar Kurulu'nun ESBAŞ'ın genişlemesine yönelik kararı imzalayacağını belirten Güler, bu sayede daha fazla yabancı yatırımcının İzmir'in tercih edeceğini belirtti. ESBAŞ'ın Türkiye'ye örnek olduğunu anlatan Güler, "İhracatın ithalatı karşılama oranı Türkiye'de yüzde 75'lerde iken ESBAŞ'te bu oran yüzde 154 civarında. Yani burası ithalat değil ihracat merkezi. Türkiye bizim bu rakamımızı yakalasa süper devletler arasına girer. Benzer şekilde Türkiye'nin ihracatı kilogram başına ortalama 1.58 dolar. Bizim hükümetimizin hedefi 4.1 dolar. ESBAŞ'ta ise bu, 2013'te 8.5, 2014'te ise 9.06 dolar olarak gerçekleşti. Yani Almanya'nın 2 katı, Türkiye'nin ise 5 katından fazla" diye konuştu. Güler, Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım'ın katılacağı "Serbest Bölgeler Şehri Olarak İzmir" konferansı da düzenleyeceklerini söyledi. Güler, İzmir'in 10 yıl içerisinde her biri 5 milyar dolar ihracat yapabilecek 5 serbest bölgeyi kaldırabilecek kapasitede olduğunu kaydederek, "Önemli olan unsur, serbest bölgenin doğru yere yapılmasıdır" dedi. 

"Gelin alır gibi yatırımcı seçiyoruz"
ESBAŞ CEO'su Faruk Güler, "Çandarlı'da inşaatı devam eden yeni liman haricinde, limanı kullanabilecek, şehire uzak olmayan ama şehirin içinde de olmayan bir serbest bölge kurulması gerekli. Orada liman ve otoyol var. Liman ve otoyol birleştiğinde yatırımcının istediği en önemli konularda biri gerçekleşmiş olacak. Ardından teşviklere bakılır. Bu ortam hazırlanırsa biz 5 yıl içerisinde o bölgeyi doldururuz. 25 yıldır eve gelin alır gibi yatırımcı seçiyoruz. Her gelene 'buyur ağam' desek bu işler yürümezdi. Böyle bir durumda, bilgimizi, tecrübemizi ve desteğimizi sunarız" dedi.