14.06.2014

Gaziemir Belediyesi'nden Sosyal Belediyecilik Örneği

 

Gaziemir Belediyesi yine örnek bir uygulamayı hayata geçiriyor. Belediye'nin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü bünyesinde yürütülen projelerden biri olan "Destek Kart" uygulaması, bugüne kadar ihtiyaç sahiplerine dağıtılan erzak kolilerinin yerine geçecek. İhtiyaç sahibi ailelerin Destek Kart sahibi olacağı proje, İş Bankası ile ortak yürütülüyor.

Destek Kart Uygulaması

Destek Kart uygulaması, ihtiyaç sahiplerine dağıtılan erzak kolilerinin yerine geçecek. Bu uygulamada, ihtiyaç sahipleri, kredi kartı geçen her yerden, belirli aralıklarla kartlarına yüklenecek tutar kadar alış-veriş yapabiliyorlar. Destek Kart ile her türlü temizlik ve gıda ürünü alınabilirken, alkol ve sigara alınamıyor veya nakit çekilemiyor.

Puanlama Sistemi

Yardımların gerçek sahiplerine ulaşabilmesi için, Destek Kart, puanlama sistemiyle veriliyor. Sosyal İnceleme Puanlama Sistemi'ne katılan ve evlerinde de yapılan incelemeler sonucunda 50 puan ve üstünde alan aileler, Destek Kart almaya hak kazanıyor. Bugüne kadar 600'e yakın ailenin yararlanmaya başladığı Destek Kart hizmetinden faydalanacak ailelerin sayısının artması bekleniyor.