05.04.2014

Yabancı Yatırımcı İzmir'e Yöneldi

 

 

Yunan yatırımcılar, ülkelerindeki kriz nedeniyle yatırımlarını İzmir'e yapmak istiyor. İstanbul ve Ankara'ya oranla gayrimenkulde ucuz bir kent olarak tanımlanan İzmir, kentsel dönüşüm ile ilgili düzenlemeler sonrası yatırımcıların dikkatini çeken bir yer haline geldi.

İzmir'in deniz kenarına sıkışık yapısından dolayı arsa konusunda sıkıntı yaşanması problemi, kentsel dönüşüm yasasının yürürlüğe girmesiyle önemli oranda azaldı. Özellikle Bayraklı bölgesinde, yüksek yapılaşmaya olanak sağlanması, yatırımcıların gözlerini İzmir'e çevirmelerine sebep oldu. Başta İstanbul merkezli gayrimenkul firmaları olmak üzere bir çok yerli ve yabancı yatırımcı, bölgeden arsa alımı yaptı ve bazı projelerin yapımına 2013 yılında başlandı. Bayraklı bölgesinde arazi fiyatları da kentsel dönüşüm yasasının yürürlüğe girmesi ve bölgede çok katlı yapılaşmanın önünün açılmasıyla neredeyse 10 kat arttı.

Bayraklı bölgesinde arazi fiyatlarının artışı, yerli yatırımcıdan çok yabancı yatırımcının bölgede yatırım yapmasına sebep oluyor. Yoğunlukla İtalyan, Danimarkalı, Hollandalı ve Yunan firmaların bölgeye yatırım yapmış olması ve fizibilite çalışmalarına başlamış olmaları dikkat çekiyor. Özellikle Yunan yatırımcıların yaptığı fizibilite sonrası ortaya çıkacak projeleri, Türk-Yunan ortaklığıyla kurulacak şirketlerin gerçekleştirmesi bekleniyor.