03.04.2014

Gayrimenkul Bilgi Merkezi Kuruluyor

 

 

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği'nin statüsünde değişiklik yapan karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Statü değişikliğine göre Birlik, sektöre yönelik istatistiki verileri derleyip kamuoyuyla paylaşacak bir "Gayrimenkul Bilgi Merkezi" kuracak.

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği'nden yapılan açıklamaya göre Birlik daha önce yılda 700'e yakın rapor yayınlıyordu. Bundan sonra bu bilgiler tek çatı altında toplanacak. Gayrimenkul Bilgi Merkezi'nde yer alan bilgilerde, bölge ve mahalle bazında verilere de ulaşılabilecek.

Yeni statüdeki önemli değişikliklerden biri de değerleme şirketlerinin de birliğe üye kaydedilmesi zorunluluğu oldu. Bu durum, değerleme şirketlerinin yaptığı yanlış değerleme ya da hizmet verdiği şirketin taleplerine göre değerleme yapmaları durumunda, daha önce yalnızca değerleme uzmanlarının sorumlu tutulmasını ortadan kaldırıyor. Bu düzenlemeyle, olası bir sorunda, Birliğe üye olan şirketlere de cezai uygulamalar yapılabilecek.

Birlik değerleme standartlarına ilişkin de bir kitapçık hazırladı. 500 sayfadan oluşan kitapçıkta, konut değerlemesi, alışveriş merkezi değerlemesi, bağımsız birim değerlemesi gibi birçok alanda yapılacak değerlemelere standart belirlendi. Belirlenen standartların  kentsel dönüşümde de kafa karışıklığını ortadan kaldıracağına dikkat çekildi.