08.08.2017

Kaçak Emlakçıların Sayısı Arttı!

Kaçak emlakçıların sayısında artış yaşandı. Yeni hazırlanan emlak danışmanlığı yasa tasarısı ile bu sorunun ortadan kalkması planlanıyor. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, konu ile ilgili olarak vatandaşları uyardı.

İzmir'de 10 bin kişinin kayıt dışı olarak emlakçılık yaptığı belirlendi. Hem devleti hem de tüketicileri zarara uğratan kaçak emlakçılar sorununun ortadan kalkması planlanyor. Yeni hazırlanan emlak danışmanlığı yasa tasarısı ile kaçak emlakçılığın ortadan kalkması planlanıyor. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Bölgede ticaret odasına kayıtlı 3 bin, emlakçılar odasına kayıtlı 3 bin olmak üzere 6 bin kayıtlı emlakçı olduğunu ifade eden Güleroğlu, 10 bin kişinin de bu işi fırsat bilerek kaçak emlakçılık yaptığını söyledi.  Güleroğlu, "Kaçak emlakçılar ile vergisini ödeyen emlakçılar arasında haksız bir rekabet oluyor. Biz ciddi kiralar ödüyoruz. Sadece bir internet sitesine kurumsal abonelik için yılda 20 bin lira para ödüyoruz" şeklinde konuştu. Vatandaşları emlakçılık konusunda uyaran Güleroğlu, "Vatandaşlarımız bir emlakçı dükkanına girdiklerinde duvarda 'şu nolu üyemizdir' şeklinde bir belge görecekler. Yaptıkları işte sözleşme imzalamalarını öneriyorum. Sözleşmenin bir nüshasını da ceplerine koysunlar'' dedi. 2015'te yönetmelikte bir değişiklik yapıldığını söyleyen Güleroğlu, "2 sene önce 'emlakçılık faaliyetlerini Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü düzenler' maddesi konuldu. Fakat Tapu Kadastro'nun bu işlerle hiçbir ilgisi yok. Denetimler azaldı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na yazdığımızda 'Biz artık denetim yapmıyoruz' dediler. Tapu ve Kadastro da 'benim böyle bir birimim yok' dedi. Havada kaldı. Bu nedenle kaçak emlakçılığa yönelen arttı" diye konuştu. Güleroğlu, açıklamalarına şu şekilde devam etti: "Yeni yasaya göre kaçak emlakçılık yapan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak. Bin lira ile 50 bin lira arası para cezasına çarptırılabilir. Emlakçının vatandaşı mağdur etmesi durumunda emlakçıya lisans iptali ve bir daha emlakçılık yapamama cezası var. Bir kere hapis cezası alan kişinin lisansı iptal edilecek. Sistem tamamen kontrol altına alınacak. Şimdiki sistemde herhangi bir ceza kesemiyoruz. Cezai yaptırımımız yok. Otomatik olarak kaçak emlakçı olduğunu tespit edersek, birlik olarak denetim ekibi gönderiyoruz. Kişiyi kayıt altına alınması ile ilgili gerekeni yapmaya çalışıyoruz."