25.10.2016

Gayrimenkul yatırımcıları rotayı İzmir'e çevirdi!

İzmir ve çevresi son 10 yılda gayrimenkul hareketliliği konusunda dikkat çekici gelişimlere ev sahipliği yapıyor. Özellikle şehir merkezine olan göçlekonut ihtiyacının artması, ulaşım imkânlarının kolaylaşması İzmir’i cazibesini artırdı.

Markalı konut üreticilerinin İstanbul ve Ankara’dan sonra İzmir’e odaklanması yatırımcıların rotasını bu bölgeye çevirmesine neden oldu. Son 10 yılda  İzmir  ilinde konut satın alım endeksi 21.12’den 50’nin üzerine çıkarak yüzde 160’a ulaştı. 2003 yılında satış metrekare fiyatları ortalamada 800 lira iken şu anda yüzde 100’ün üzerinde bir artış söz konusu. Kiralamalardaki metrekare fiyatları ise 2003 yılında 3.54 lira iken şu anda 10 lira düzeyinde. Gayrimenkul yatırımcılarının İzmir’e yaptığı yatırımların geri dönüş sürelerinin azalması da kârlılıkların yükselmesine neden oluyor, bu rakam 16 yıla kadar geriledi.Ankara ile İzmir'i birbirine bağlayacak olan ‘İzmir-  Ankara  Otoyolu’ projesiyle iki şehir arasındaki yolculuk süresinin 8 saatten 4.5 saate inecek olması ve 1915 Çanakkale Köprüsü için ilk kazmanın 18 Mart 2017'de vurulacağının açıklanması, İzmir’i gayrimenkul yatırımcılarının yeni gözdesi haline getirdi.

 

EDİTÖR GÖZÜYLE İZMİR EMLAK PİYASASI 

Son 5 yıldır yükselen inşaatlara baktığımızda, İZMİR gayrimenkul yatırımcılarına markalaşma ve kaliteyle kazandırıyor. Sektörün köklü firmaları projelerini kalite odaklı üretiyor. Üretim arttıkça fiyat-yarar, lokasyon-kalite gibi değerler daha da öne çıkıyor. Gelir profili açısından incelediğimizde İzmir’de kaliteli, doğru konumlanmış, lüks projelerin yanı sıra bünyesinde yaşam merkezi de bulunan konut ihtiyacı hâlâ devam ediyor. 

 

Kentsel dönüşümün yeni adreslerinden olan İzmir’de gayrimenkul sektörünün gözde olabilecek semtleri henüz yeni yeni değerleniyor. Son yıllarda prestijli konut projeleri ve yükselen gökdelenlerin yer aldığı, Karşıyaka, Alsancak Bayraklı, Narlıdere, Bornova, Balçova, Konak, Buca ve Gaziemir bölgelerinde 1+1, 2 +1 ve 3 + 1 konut tipleri tercih ediliyor.