13.10.2016

Vergi yapılandırması için son gün 31 Ekim!

Bazı alacakların yapılandırmasını kapsayan 6736 sayılı kanundan yararlanmak isteyenler için son gün 31 Ekim olarak belirlendi. 

Vergi affı geliyor

19 Ağustos 2016 tarihli ResmiGazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanun kapsamında, emlak ve çevre temizlik vergisi borçlarıyla,bunlara bağlı vergi cezaları yeniden yapılandırılacak. 

 Halk arasında vergi affı olarak bilinen kanun için ‘Mükelleflerden isteğimiz, yapılandırma fırsatını kaçırmamalarıdır. Zamanında başvuruda bulunmayanlar aftan yararlanamayacaktır’ denildi. 

Vezne önlerinde uzun kuyruklar oluşmasını engellemek için mükelleflerden, ödemelerini son güne bırakmamalarını gerektiği kaydedilip “30 Haziran 2016 tarihinden önceki dönemlere ait emlak ve çevre temizlik vergisi borçları ile bunlara bağlı vergi cezalarının yapılandırılmasını içeren 6736 sayılı Kanun çerçevesinde, vergi ve borçlara ilişkin vergi zıyaı cezası ve uygulanan gecikme zammı tamamen silinecek.Borcu olan vatandaşlarımızdan isteyenlerin peşin, isteyenin taksitli ödeme yapabileceği uygulama kapsamındaki peşin ödemelerde Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan tutardan yüzde 50 indirim yapılacak. Vatandaşlar yeniden yapılandırma kapsamında 6-9-12-18 ay taksitlerle de ödeme yapılabilecek. Kanundan yararlanmak ve borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşların, 31 Ekim 2016 mesai bitimine kadar belediyelerin Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekiyor” açıklamaları yapıldı.