03.06.2016

İzmir konut fiyat artışlarında dünyada 6. oldu!

Dünya çapında 417 ofisi bulunan İngiliz emlak şirketi Knight Frank'in araştırmasına göre, konut fiyatlarında en çok artış gösteren listede İzmir yüzde 16.5 ile Türkiye'de 2'nci, dünyada ise 6'ncı sarada bulunuyor.

Merkezi Londra'da olan ve dünya çapında 417 ofisi bulunan İngiliz emlak şirketi Knight Frank'in araştırmasına göre, konut fiyatlarında en çok artış gösteren listede  İzmir  yüzde 16.5 ile Türkiye'de 2'nci, dünyada ise 6'ncı sarada bulunuyor. 

 

İZMİR TÜM AVRUPA'YI GERİDE BIRAKTI

 

İzmir'de inşaat sektörünün önde gelen aktörleri de, konut fiyatındaki artışın nedenlerini, nüfus artışı, iç göç, yeni arsa üretilememesi ve üst segmentteki konutların piyasa fiyatlarını yükseğe çekmesi olarak sıraladı. Endeksin ortaya çıkardığı bir diğer ayrıntı ise İzmir'in fiyat artışında tüm Avrupa kentlerini geride bırakması. Fiyat artışında ilk 20 kentten 7'si Avrupa'da bulunurken, en çok artışın bulunduğu Avrupa kenti 16.3'lük artışla İzmir'in hemen ardında yer alan Macaristan'ın başkenti Budapeşte oldu. Endekse göre, Ege'nin diğer kıyısında Yunan kentlerinde fiyatlar bir önceki yıla oranla düşüş gösterdi.

Küresel Konut Şehirler Endeksi'ne göre, 121 kentte konut fiyatları 2015'te artar veya aynı kalırken, 44 şehirde düşüş gösterdi. Çin'in sanayi ve ticaret başkenti Shenzhen yüzde 47.5'lik konut fiyatı artışıyla, dünyada konut fiyatlarının en fazla artış gösterdiği kent oldu