04.06.2016

Konut kredisi aramaları 2016'da yükselişe geçti!

Yılsonuna doğru azalmakta olan konut kredisi arayışları, 2016’nın ilk haftası ile beraber yeniden yükselişe geçti. Ocak ayının ilk 2 haftası, arama motorlarında konut kredisi arayışlarının en üst seviyeye ulaştığı dönem oldu.

Konut kredisi aramaları 2016'da yükselişe geçti!

Yılsonuna doğru azalmakta olan konut kredisi arayışları, 2016’nın ilk haftası ile beraber yeniden yükselişe geçti. Son 6 aylık döneme baktığımızda, ocak ayının ilk 2 haftası arama motorlarında konut kredisi arayışlarının en üst seviyeye ulaştığı dönem oldu.

 

Kullanıcıları Konut Kredisi Aramalarında Kullandıkları Terimler

 

Kullanıcıların en çok “konut kredisi hesaplama”, “en uygun konut kredisi” ve “konut kredisi faiz oranları” terimlerini tercih ettikleri görülürken, Garanti Bankası bankalar arasında en çok arama hacmini arttıran banka oldu. Garanti Bankası, konut kredisi aramalarında 2016 ocak ayı içerisinde, 2015 aralık ayına kıyasla %72 gibi yüksek bir oran ile arttırdı. Bu sıralamada Garanti Bankası’nı Halkbank ile Ziraat Bankası takip etti. Yine güncel oranları dönemin en iyi oranı olan Finansbank ise arama motorlarındaki hacmini arttırdığı görüldü. Bu dönem içerisinde arama hacimlerinde en fazla yüzde kaybeden bankalar ise sırasıyla, Akbank ve Yapı Kredi oldu.

 

En Fazla Evli Erkekler Konut Kredisi Talebinde Bulundu

 

Hesapkurdu üzerinden yapılan konut kredisi başvurularını analiz ettiğimizde ise konut kredisi arayışındaki kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun evli erkeklerden oluşturduğunu gözlemlemekteyiz.

Konut Kredisi Talebinin Büyük Kısmı 25 - 44 Yaş Aralığındaki Kişilerden Geldi

Kullanıcıların 3’te 2’lik bölümünün 25 - 44 yaş aralığındaki kitlenin oluşturduğu gözlendi.

 

 

Nüfusa Göre Oranlandığında En Fazla Konut Kredisi Başvuru Yapan Şehrimiz ANKARA Oldu

Nüfusuna göre oranladığımızda, en fazla başvurunun Ankara’dan geldiği görülürken, Ankara’yı sırasıyla  Adana  ve İstanbul takip etti. Kadınların başvurularının en yoğun olduğu şehirler ise sırasıyla Ankara,  İzmir  ve İstanbul oldu.

 

 

Grafikte Başvuru/Nüfus oranı en yüksek olan il Ankara 100 olarak kabul edildi.

 

Konut İpotekli İhtiyaç Kredisi Talebi Bir Ayda % 120 Artış Gösterdi

 

Konutunuzu teminat olarak göstererek, ihtiyaç kredisinden farklı biçimde, yüksek tutarlı ve 36 vade ile kredi kullanmanızı sağlayan konut ipotekli ihtiyaç kredisi aramaları ise arama motorlarında son 12 ayın zirvesine ulaşarak, 2015 aralık ayına kıyasla 0 artış gösterdi.