04.06.2016

İstanbul ev edinme maliyetinde dünyada ikinci sırada!

Dünyanın önde gelen şehirleri arasında yer alan İstanbul, 16 katlık ev edinme maliyetiyle Hong Kong'un ardından ikinci sırada yer aldı. İzmir'i metropoller araşma dahil edersek İzmir bu sıralamada İstanbul'dan hemen sonra yer buluyor.

Dünyada ev sahibi olmanın en zor olduğu metropollerin başında HongKong gelirken, bu metropolü İstanbul izliyor. İzmir'i metropoller araşma dahil edersek  İzmir  bu sıralamada İstanbul'dan hemen sonra yer buluyor. 

 

Uluslararası ev edinebilme araştırmasına göre, bugün dünyada insanların yıllık ortalama gelirleriyle ev sahibi olmasının en zor olduğu metpollerin başında Hong Kong geliyor. ABD merkezli uluslararası araştırma ve danışmanlık şirketi Demographia, 9 ülkedeki 367 kenti içeren yıllık gayrimenkul raporunu yayımladı. Rapora göre, ev sahibi olmanın en pahalı olduğu şehir unvanım Hong Kong elinde bulunduruyor. 

MALİYET 5.5 MİLYON DOLAR 

Ortalama yıllık fert gelirin 293 bin dolar olduğu Hong Kong'da bir dairenin ortalama fiyatı bu miktarın 19 katım, yani 5 milyon 561 bin doları buluyor. Dünyanın sayılı metropolleri arasında yer alan İstanbul, ev edinebilme maliyeti açısından Hong Kong'u pek aratmıyor. İstanbul'da bir vatandaşın 100 metrekarelik bir ev satın alma imkanı, TÜİK verileriyle 6 bin 317 dolar (19 bin 62 TL) olan ortalama yıllık gelirinin 16.1 katım buluyor. İstanbul'da 100 metrekarelik bir dairenin ortalama fiyatı, inşaat metrekare maliyetlerinden hareketle 102 bin dolar olarak tahmin ediliyor. 

 

 

 

 

Ortalama hane halkı fert geliri ile daire fiyatı ortalaması arasındaki makas Avustralya'nın en büyük kenti Sidney'de 12.2 katı, ABD'nin San Fransisco kentinde 9.4 katı buluyor. Emlak fiyatlarının ateş pahası olduğu Londra'da ortalama gelir seviyesi de nispeten yüksek olduğu için, ortalama kişi başına hane geliriyle ortalama daire fiyatı arasındaki fark 8.5 kat. İngiltere başkentinde ortalama daire fiyatı 400 bin sterlin (568 bin 244 dolar) iken, ortalama hane halkı fert geliri 46 bin 900 sterlin (66 bin 626 dolar) civarında. 

 

İzmir, Sidney'in üzerinde 

GÖSTERGELERE bakıldığında, Türkiye'de sadece İstanbul'da değil diğer iki büyük kentte de ortalama gelirle ev sahibi olmanın birçok dünya metropolündekinden daha zor olduğu görülüyor. TÜİK verilerine göre, İzmir'de yıllık hane halkı fert geliri 16 bin 935 TL. Ege kentinde 2016 itibarıyla ortalama satılık daire fiyatları 269 bin 862 TL'yi buluyor. Aradaki fark, Hong Kong'dakinden az ama Demographia sıralamasındaki Sidney'den daha fazla; 15.9 kat. Ankaralılar ise ev sahibi olmak için nispeten daha şanslı görünüyor. Başkentte hane halkı fert geliri 20 bin 446 TL, 202 bin 243 lira olan ortalama daire fiyatı ise bu gelirin 9.8 katı kadar.