04.06.2016

BORAN AİLESİNDEN DOĞA VE GELECEĞE 1000 FİDAN

 İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği, derneğin 30.yılı anısına Ege Orman Vakfı ile işbirliği yaparak Çeşme-Ildırı Yolu- Kadıovacık Mevkiinde 10.000 fidanlık "İZMİR BAL-GÖÇ ORMANI" oluşturdu.

    12 Nisan 2015 tarihinde yapılan ağaç dikme törenine Gaziemir Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahim NURSOY, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Cem KOÇ, Hak ve Özgürlükler Hareketi Ege Bölge Temsilcisi İsmail VATANSEVER, işadamları ve çok sayıda dernek üyesi katıldı.

     Şenlik havasında geçen fidan dikim töreninde, ağaçlandırma sahasında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Metin GENÇOL, ağaçlandırma çalışmalarının İzmir Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği içinde yapıldığını söyledi ve BORAN EMLAK KORUSU, Fikri Çelik Korusu, Koç İnşaat Korusu, Behçet Güler Korusu, Şehit Asteğmen Basri Kurtuluş Korusu, Sabahattin Vatansever Korusu, Sabri Çelik Korusu,Mesut Başkır Korusu, Gaziemir Sarnıç Korusu sahiplerine plaketlerini takdim etti.

 Törende söz alan İzmir BAL-GÖÇ Genel Başkanı Fahriye ERSOY: "Biz Balkan Göçmenleri' nin yeşile olan tutkusu, doğaya olan saygısı herkesçe bilinir. Dağlık, ormanlık bölgeleri tanımlamak için kullanılan "Balkan" kelimesi bizimle özdeşleşmiştir. Ağaç bizim için son derece önemli. Bu konuda farkındalık yaratmak ve en değerli varlığımız olan ormanlarımızın zenginleştirilmesini sağlamak amacıyla yola çıktık. Bizler, ortak amaçlar  için bir araya gelmiş, "güç kaynaştırmış" kişileriz, bugün aynı güçle 10 000 fidanımızı toprakla buluşturuyoruz, fidanlarımızın ağaçlara dönüşme sürecini de birlikte izleyeceğiz. Ailelerimiz göç ettiğimiz toprakları ağaçlandırdı, biz bu  bilinçle büyüdük. ''Doğayı seviyorum'' demekle, doğa sevgisine sahip olamaz insan. Onu sevmek; ona emek vermek, ona karşı sorumluluk hissetmek, onu oluşturan tüm unsurların varlığından mutluluk duymaktır. Gençlerimiz de  bu anlayışla yetişsin istiyoruz, sahip çıkacakları ve genişletecekleri bir orman bırakmak istiyoruz onlara. Ağaçlandırma çalışmalarımız artarak devam edecek.Bu güzel töreni anlamlı kılan herkese, "orman oluşturma" isteğimizi geri çevirmeyen Ege Orman Vakfı'na  ve buraya üyelerimizin ulaşımını sağlayan Gaziemir, Bornova ve Menderes Belediyelerine çok teşekkür ederim."dedi.