04.06.2016

Torbalı'da 500 fabrika kuruluyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca sanayi alanı ilan edilen Yazıbaşı, Pancar ve Subaşı'nda birkaç hafta içinde ruhsatlar verilmeye başlanacak

Torbalı'da sanayinin büyümesinin önündeki en büyük engel olan imar sorunu çözülünce, ruhsatların verilmesi için düğmeye basıldı. Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca "sanayi alanı" ilan edilen Yazıbaşı, Pancar ve Subaşı bölgelerinde ruhsat verilmesi için bakanlıktan birkaç hafta içerisinde onayın geleceğini söyledi. 100 binlik imar planı hazırlanan bölgelerle ilgili konuşan Görmez, "Torbalı'nın bugüne kadar en büyük ve en önemli projelerinden birini hayata geçiriyoruz. Bu projeyle ilçemize en az 500 fabrika daha yapılacak. En önemlisi de Torbalı'da tek bir işsiz kalmayacak. Torbalı, Türkiye'nin işsiz tek ilçesi olacak" dedi.
 
15 yıllık çile
İzmir'in en önemli sanayi bölgelerinden biri olan Torbalı'da imar problemi yaşanıyordu. Yaklaşık 15 yıldır Yazıbaşı, Pancar ve Subaşı bölgelerinde yaşanan sorun yüzünden yüzlerce işadamı yatırım yapamıyordu. Uzun yıllar boyunca çözülemeyen bu problem, milyonlarca liralık projelerin önündeki en büyük engeldi. Her yıl milyarlarca liralık vergi ödeyerek, ülke ekonomisine katkı sağlayan Torbalı, sanayi bölgelerinde yaşanan imar sorunu yüzünden kabuğunu bir türlü kıramıyordu. Aynı zamanda bir işadamı olan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez'in göreve geldikten sonra üzerinde çalıştığı ilk sorunlardan biri de bu oldu.
 
40 bin kişiye iş
Kurmaylarıyla birlikte aylar süren çalışmanın ardından bölgenin sorununu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ileten Görmez, ilk müjdeli haberi geçtiğimiz aylarda aldı. Pancar, Yazıbaşı ve Subaşı bölgeleri, bakanlık tarafından "sanayi alanı" ilan edildi. 100 binlik imarın çıktığını ve ruhsat verilmesi konusunda bakanlıktan "olur" yazısını beklediklerini dile getiren Görmez, "Gerekli izni de birkaç hafta içerisinde alacağız. Bu sayede ilçemizin 15 yıllık sorunu çözülecek ve sanayinin kapasitesi en az yüzde 70 artacak. Bu projeyle ilçemize en az 500 fabrika daha yapılacak. İlçedeki fabrika sayısı bin 300'e yükselecek. Bu durum ilçemizdeki işsizliğin tamamen bitmesi ve devlete ödediğimiz verginin iki katına çıkması demek. İlçemizi geleceğe taşıyacak bir proje. Yeni fabrikalarla birlikte en az 35-40 bin insana yeni iş imkanı sağlanacak" dedi.