04.06.2016

İzmir, dünyanın en hızlı büyüyen 2'nci kenti

ABD'li araştırma kuruluşları Brookings Enstitüsü ve JP Morgan Chase tarafından hazırlanan 'Global Metro Monitor 2014' raporuna göre İzmir, dünyanın en hızlı büyüyen ikinci kenti seçildi.

ABD'li araştırma şirketleri Brooking Enstitüsü ve JP Morgan Chase tarafından hazırlanan 'Global Metro Monitor 2014 Raporu' ile dünyanın geçtiğimiz yıl en hızlı büyüyen 300 metrepolünün sıralaması açıkladı. Zirvesinde Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özerk bir yönetim bölgesi olan Macau'nun olduğu listede İzmir 2. sırada yer aldı. Listenin önlerinde Çin ve Türk şehirleri dikkat çekerken, 300 şehir arasında Türkiye'den İzmir 2., İstanbul 3., Bursa 4., Ankara ise 9. yükselen ekonomi olarak gösteriliyor.

Dubai'in 5'inci sırada yer bulduğu araştırmada Çin'den Kumning 6, Hangzhou 7, Xiamen ise 8'inci sırada. Avrupa'dan en iyi performansını 12. Olan Budapeşte'nin gösterdiği listede Avrupa ve ABD kentleri oldukça geride yer alıyor. İngiltere'nin başkenti Londra 26'ncı sırada yer alırken, Roma 274'üncü, Washington 275, Milano 277, Atina 280'nci. Araştırmada 2008'de başlayan ekonomik krizle Avrupalı şehirlerin ve ABD'lilerin listede düşüşü dikkat çekiyor. 
Raporda Çin ile birlikte Türkiye flaş ülke gösterilirken, Brookings Enstitüsü'nün internet sitesinden yapılan açıklamada; 'Türk Lokumu' (Turkish Delights) adı verilen Türkiye'deki gelişmenin ülkede yapılan yatırımlar nedeniyle olduğunu belirtiliyor. Raporda, Avrupa ile Asya arasında köprü görevi gören Türkiye'nin, kısa zamanda gösterdiği ağır sanayiye yönelik yatırımların yanı sıra altyapı projeleri, yollar ve iş gücü yaratmada öne çıktığı kaydediliyor.