23.10.2014

GAZİEMİR ÇAĞ ATLIYOR

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol, Gaziemir’i 2020’li yıllara taşıyacak projeleri masaya yatırıp, yeni yol haritalarını çizdi.

Halil İbrahim Şenol’un 2009 yılında belediye başkanı seçilmesiyle birlikte İzmir Büyükşehir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, makamında buluştuğu Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol ile kenti 2020’li yıllara taşıyacak yeni dönem projelerini masaya yatırdı, yeni yol haritasını çizdi. Büyükşehir’in kentte gerçekleştireceği projelerin yanı sıra, yapılacak ortak projelerin ele alındığı büyük buluşmada Gaziemir’in son yıllardaki düzenli, hızlı ve planlı gelişimine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, "Bu gelişimin desteklenmesi konusunda biz de üzerimize düşeni yaparız" dedi.

Geçen dönemde birçok belediyenin ve hatta devletin bile örnek aldığı sosyal projeler ürettiklerini, altyapı ve fiziki projelerle kenti yeni baştan yarattıklarını söyleyen Başkan Şenol, bugüne kadar verdiği destekten ötürü Kocaoğlu’na teşekkür etti. Kentin fiziki değişiminin yeni belediye binasının yapımıyla zirve yaptığını vurgulayan Şenol, yeni ve devasa projelerle Gaziemir’i ’kültür ve sanat’ kenti yapmayı hedeflediklerine dikkat çekti, "Emin adımlarla ilerliyoruz" diye konuştu.

Başkan Şenol, 2014-2019 döneminde sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin projesi olarak tanımladığı ’Botanik Bahçesi’ başta olmak üzere, kenti iki yeni butik müze, iki yeni kültür merkezi yapmayı planladıklarını anlattı. Sağlık ve eğitim alanında markalaşan projelerde çıtayı daha da yukarı çekecek kompleks düşünceleri olduğunu belirten Şenol, "Katılımcılığı önemseyen, ortak aklı arayan yönetim anlayışı ile toplumun her kesiminden ve her yaştan insanın hayatına dokunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

MASAYA YATIRILAN ORTAK PROJELER

BOTANİK BAHÇESİ: Gaziemir’de 309 yıl önce İngiliz Konsolos William Sherard tarafından kurulan ve 12 bin bitki koleksiyonu yapılan botanik bahçesinin izi geçen yıl bulundu. Botanik biliminin babası kabul edilen Tournefort’un öğrencisi olan Sherard’ın evinin önündeki 37 dönümlük arazide kurduğu botanik bahçesinin yeri, Garden History isimli kitap ve bir krokinin yardımıyla belirlendi. Halen zeytin ve çam ağaçları bulunan botanik bahçesi üzerinde yapılaşma olmamasının büyük şans olduğu dile getiriliyor. Dünyanın en eski dördüncü botanik bahçesinin yeniden canlandırılmasıyla ilgili hazırlanan 120 dönümlük proje Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle gerçekleşecek.

KENT ORMANI VE REKREASYON ALANI: Şahin Tepesi olarak adlandırılan bölgede üç ayrı alanda toplam 65 hektarı kapsayan kent ormanı ve rekreasyon projesinde bir ’Minia İzmir’ yaratılması hedefleniyor. İzmir’in önemli tarihi ve kültürel eserlerin minyatür maketlerle ziyaretçilerin beğenisine sunulacağı alanda ayrıca, eğlence, dinlenme, oyun ve spor alanları bulunacak.

ÇATALKAYA VE SARNIÇ KAMP ALANLARI: İlçenin batısındaki Çatalkaya mevkii ile doğusundaki Sarnıç’ta bulunan orman alanlarında gençleri yönelik kamp alanları yapılması projelendirildi. Çadır ve bungalowların oluşturulacağı alanda eğlenme ve dinlenmenin yanı sıra spor olanakları verilen gençlerin kötü alışkanlıklardan uzaklaştırılması, sağlıklı sosyal ilişkiler kurması amaçlanıyor.

ÇOK AMAÇLI SPOR SALONU: Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa Fatih Mahallesi’nde 7 bin metrekare alanda hayata geçirilecek çok amaçlı spor salonunun proje çalışmaları tamamlandı. Yakın zamanda hayata geçirilecek proje ile bölge halkının ihtiyaçlarına cevap verilecek.

SAĞLIKLI YAŞAM KAMPÜSÜ: Büyükşehir Belediye ile birlikte yarı olimpik kapalı-açık yüzme havuzu, buz pisti ve spor alanlarının yer alacağı ve 80 bin metrekare alanı kaplayan proje Beyazevler Mahallesi’nde hayata geçirilecek. Spor ve kültür alanlarının yer alacağı kampüste engelli vatandaşlara rehabilitasyon hizmeti de verilecek.

SARNIÇ GÖLET ALANI KARAVAN TURİZMİ: Büyükşehir Belediyesiyle ortak yürütülecek projeyle, Gölet Alanı revize edilecek. Projeyle ormanlık alanı ve göleti kapsayan alan karavanı ile konaklama isteyen turistlerin gözdesi olacak. Böylece Sarnıç’a ekonomik canlılık gelecek.

KANAL GAZİEMİR: Irmak Mahallesi’nden geçen Yobaz deresi ve çevresi yürüyüş yolları, köprüler ve dinlenme alanları olacak şekilde düzenlenecek. Projeyle kente 35 hektarlık yeşil alan kazandırılacak.

ABDULLAH ARDA MEYDANI DÜZENLEMESİ: İçinde nikah salonu, sinema salonları, konut alanları, ofisler, dinlenme ve eğlence alanlarının yer alacağı Abdullah Arda Meydanı düzenlemesi ile bölge hak ettiği ticari ve sosyal canlılığa kavuşacak.

SPOR VE GENÇLİK MERKEZİ PROJESİ: Emlakbank Pazaryerinin batısındaki alan gençlerin sosyal faaliyette bulunabilecekleri, içinde anfi tiyatro, halı saha, fitness alanı, spor ve çocuk oyun alanlarının yer alacağı gençlik merkezi yapılacak. Tesis bölgenin ihtiyaçlarını giderecek.

GENÇLİK MERKEZİ VE KENT ARŞİVİ: Anı Evi bitişiğinde bulunan 5-6- 8 ve 17 numaralı parselleri kaplayan alan Gençlik Merkezi ve Kent Arşivi olarak düzenlenerek hizmete sunulacak.

ZAFER MAHALLESİ MÜZE KAMPUSU VE REKREASYON ALANI: İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Zafer Mahallesi’ndeki 26 bin metrekarelik alana içinde Zeytincilik Müzesi, Tütüncülü Müzesi, cafe ve sosyal donatı alanlarının bulunduğu Müze Kampusu ve Rekreasyon Alanı hayata geçirilecek.

KANAL SARNIÇ: Çamlık Caddesi üzerindeki 2 bin 200 metrelik kanal bölgenin sosyal hayatını geliştirecek şekilde düzenlenecek. Kanal Sarnıç’ta yürüyüş ve bisiklet yolları, köprüler ve dinlenme alanları yer alacak.

BİSİKLET YOLLARI VE BİSİKLET KİRALAMA NOKTALARI: Sarnıç ve ESBAŞ metro istasyonlarından Gaziemir merkeze bağlantılı bisiklet yolları yapılacak. Bu yolların belirli noktalarında bisiklet kiralama istasyonları yer alacak.

ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI: okul öncesi ile ilk ve ortaöğretim çağınki çocukların trafik kurallarını öğrenmeleri amacıyla 4 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan projedir. Çocuk trafik eğitim parkında trafik işaret ve lambalarına, yol çizgileri ve ışıklı uyarı cihazlarına yer verilerek çocuklara trafik alışkanlığı kazandırılacak.

YENİ, ALTERNETİF YOLLAR: kent nüfusunun artması ve kentin genişlemesiyle ortaya çıkacak yol ihtiyacını karşılamak amacıyla yeni ve alternatif yollar açılacak. Emlak bankası konutlarından Evka 7’ye oradan da Uzundere otobana bağlantı yolu açılacak. Böylece Emlak bankası konutları ile Yeşil mahallede oturan vatandaşlar trafiğin yoğun olduğu Akçay caddesine girmeden transit yola çıkmış olacak. Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi ile Refik Cesur caddesinin bağlantısı yapılacak. Kentin önemli arterlerinden olan Mehmet Emin Gürkan Caddesi İle Hasan Güven Caddesi’nin bağlantısı yapılarak kent trafiğinin Akçay Caddesi’ne akışı sağlanacak.

ÖNDER CADDESİNİN YENİLENMESİ: Gaziemir’in en önemli caddesi olan Önder Caddesi’nin yol ve kaldırımları uluslar arası standartlara uygun olarak düzenlenerek, fuara ev sahipliği yapacak kente uygun hale getirilecek.