06.08.2014

Torbalı lojistik üs oldu

CarrefourSA, ŞOK, Kipa, Pehlivanoğlu ve BİM'den sonra A-101 de dağıtım merkezini Torbalı'ya açtı. TTO Başkanı Olgun, "Akdeniz, Ege ve Marmara ulaşım bağlantıları açısından önemli bir noktadayız. Ülkenin en önemli yatırım kenti olduk" dedi

Sanayinin her alanında büyük gelişmelerin yaşandığı Torbalı, ulaşımda sağladığı birbirinden önemli imkanlar sayesinde firmaların ilgi odağı haline geldi. Hava, deniz, kara ve tren yolu gibi tüm ulaşım imkanlarına sahip olan ilçe, son dönemde marketler zinciri olan firmaların dağıtım merkezleri için de cazip bir hale geldi.
Türkiye'nin en büyük marketler zincirleri ilçede dağıtım depolarını kuruyor. 2 yıl önce Kemalpaşa-Torbalı duble yolu üzerinde kurulan CarrefourSa ve Pancar yolu üzerinde faaliyete başlayan BİM'in dağıtım merkezinden sonra şimdi de A-101, Çapak yolu üzerinde dağıtım deposunu hizmete açtı. Bu yatırımla ilçedeki dağıtım merkezi sayısı da 6'ya yükseldi. 

"İlçe büyüyor"
Torbalı'nın hava limanına 25, limana 35 kilometre uzaklıkta olduğunu belirten Torbalı Ticaret Odası (TTO) Başkanı Abdulvahap Olgun ilçenin otoban, demiryolu ve karayolu bağlantılarına da dikkat çekti. Olgun, "Pek yakında Türkiye'nin en önemli lojistik üssü haline geleceğiz. İZBAN bağlantısı Ekim ayında faaliyete geçecek. Yapımı süren İstanbul-İzmir Otobanı ve Ankara-İzmir hızlı treni ile birlikte Torbalı'nın en önemli lojistik merkez haline geleceğini düşünüyorum" dedi.
Torbalı'nın ulaşım imkanları açısından önemli bir kent olduğuna dikkat çeken Olgun, "Akdeniz, Ege ve Marmara ulaşım bağlantıları açısından önemli bir noktadayız. Torbalı hava limanına 25 kilometre, limana 35 kilometre uzaklıktayız. Otoban, demiryolu ve karayolu bağlantılarımız var. İZBAN Ekim ayında faaliyete geçecek. Yapımı süren İstanbul-İzmir Otobanı ve Ankara-İzmir hızlı treni ile birlikte Torbalı'nın önemli bir lojistik merkez haline geleceğini düşünüyorum. Zaten mobilya, makine, tarıma dayalı sanayi ve tütün işleme fabrikaları noktasında ülkenin en önemli yatırım kenti olduk. Tüm bu unsurlar ilçemizi geliştiriyor ve büyütüyor" diye konuştu.

24 futbol sahası büyüklüğünde
Tesco Kipa, Torbalı deposu ile yıllık 12 bin çeşit ürünü dağıtabilme gücüne ulaştı. Yazıbaşı'daki ana dağıtım merkezi 50 milyon dolarlık yatırımla gferçekleştirildi. 
240 bin metrekare alan üzerinde kurulan, 41 bin metrekare kapalı alana sahip dağıtım merkezinde, dağıtım, nakliye ve sevkiyat alanında en ileri bilgi ve teknoloji yazılımları kullanılıyor. 24 futbol sahası büyüklüğündeki dağıtım merkezi sayesinde, ürünler Kipa mağazalarına hızlı bir şekilde taşınıyor. İlçede; Reysaş, Merinos, Mersinler gibi önemli lojistik firmaları taşımacılık hizmeti veriyor.

2 büyük dev Pancar'da
Türkiye genelinde 1000varan mağaza sayısı ve 400 çalışanı ile hizmet veren DiaSa marketler zincirinin dağıtım deposu Pancar mahallesinde kuruldu. Aynı şekilde Pehlivanoğlu'nun ana dağıtım merkezi de Pancar'da. Dağıtım merkezi, son teknoloji ile donatılmış makinelerle 100 dönüm arazide 30 bin metrekarelik alanda hizmet veriyor. CarrefourSa da Türkiye'deki 7'inci dağıtım merkezini 2 yıl önce Torbalı'ya açtı. Bu depo, Akdeniz, Ege ve Güney Marmara bölgelerinde bulunan 50'den fazla markete hizmet verecek. Türkiye'nin birçok büyük marketi gibi ŞOK da merkezi dağıtım deposunu Torbalı'ya kurdu. Ayrancılar'da Pancar yolu üzerine kurulan tesisten her gün yüzlerce mağazaya çeşit çeşit ürün sevk ediliyor. 

A-101'in de seçimi Torbalı'dan yana
A101 Yeni Mağazacılık A.Ş 28 Mart 2008'de kuruldu. 28 Nisan 2008'de A101 markasıyla ilk marketini açan firma, bir ay içerisinde hedefi olan "101 market" sayısını aşarak 121'inci marketinin açılışını yaptı. "Hard discount" konseptinde işletilen A101 marketlerinde müşterilere düşük fiyatlı ancak kaliteli gıda ve tüketim malzemeleri sunuluyor. Firma, Ege'deki marketlerine daha kolay sevkiyat yapabilmek için geçtiğimiz günlerde Torbalı'ya yeni bir dağıtım merkezi kurdu. Çapak yolu üzerinde bulunan dağıtım merkezinden her gün onlarca kamyon sevkiyat yapıyor.