26.07.2014

Konut Sektörü Faiz İndirimini Bekliyor

Türkiye genelinde bir milyona ulaştığı tahmin edilen stokla zor dönem geçiren konut sektörü, satışlardaki düşüşlerin yerini artışa bırakacağı umuduyla gözlerini yeni faiz indirimlerine çevirdi

Konut kredilerinin yüzde 1.0’in altına çekilmesiyle, kredili konut satışlarındaki düşüş hız kesti. Türkiye genelinde bir milyona ulaştığı tahmin edilen stokla zor dönem geçiren konut sektörü, satışlardaki düşüşlerin yerini artışa bırakacağı umuduyla gözlerini yeni faiz indirimlerine çevirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konut Satış İstatistiklerine göre, mayısta aylık bazda yüzde 33.6 gerileyen kredili konut satışlarındaki düşüş hızı Haziran’da yüzde 26.8 indi.

Konut sektörü, arz fazlası ve Merkez Bankası’nın Ocak’taki şok faiz artırımıyla son dönemde sıkıntılı günler geçiriyordu. Ancak faizlerin üç ayda 1.75 puan inmesi konut sektörüne umut ışığı oldu. Bankaların uyguladığı konut kredisi aylık faizleri yüzde 0.90-0.85 aralığına kadar düştü ve ev satın almak isteyenler için avantajlı döneme girildi. Faizlerdeki bu gerileme ile, 100 bin lira konut kredisinin aylık taksitleri şubat ayına göre yaklaşık 100 lira düşüyor ve toplam geri ödeme de 12 bin lira dolayında azalıyor.

 

YABANCIYA KONUT SATIŞI PATLADI

Yabancıya mülk satışı bu yılın ilk 6 aylık döneminde geçen yıla göre 2 kattan fazla artarak 3 bin 107’den 7 bin 145’e yükseldi. Yabancıların en çok tercih ettiği il 652 konut satışıyla Antalya oldu. Yabancıya mülk satışında bin 567 Rus vatandaşı Türkiye’den 41’i arsa, bin 347’si konut olmak üzere bin 388 mülk satın alarak ilk sıraya yükseldi. Rusya’yı 720 taşınmazla İngiliz’ler, 653’le Alman’lar, 469’la Norveçli’ler, 323’le Suudi Arabistanlı’lar izledi.