12.06.2014

Ege Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm Resmen Başlıyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin örnek kentsel dönüşüm projelerinden olan Ege Mahallesi’nde süreç resmen başlıyor. Proje kapsamında 7 hektarlık alan dönüşecek.

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin örnek dönüşüm projesi olması beklenen Ege Mahallesi’nde süreç resmen başlıyor. Roman vatandaşların ikamet ettiği mahallede ilk kazmayı vurmak için teknik altyapı ve proje hazırlıklarını tamamlama aşamasına getiren Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki haftalarda hak sahipleri ile masaya oturarak uzlaşma sürecine start verecek ve 7 hektarlık alanda dönüşüm çalışmalarına resmen başlayacak. Kentsel yenileme için teknik hazırlıklarını tamamlanma aşamasına getiren Büyükşehir Belediyesi, hak sahipleri ile uzlaşma masasına oturacak ve ardından ihaleye çıkacak.

 

Uzlaşma Görüşmeleri Başlayacak

16 Eylül 2011 tarihinde dönüşüm alanı ilan edilen ve 10 Kasım 2011’de dönüşüm projeleri onaylanan Kahramanlar’daki bölgede dönüşümün uygulama esaslarına son halini verecek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, hak sahiplerine yapılacak dağıtım ve uygulamaları karara bağlayarak, mahalle halkı ile dönüşüm için masaya oturacak. Diğer bölgelerde olduğu gibi bölgede açacağı dönüşüm ofisi vasıtasıyla Roman vatandaşlarla uzlaşma görüşmelerine başlayacak olan belediye, Ege Mahallesi’nin örnek yerleşim merkezi olması için de kolları sıvadı. Halka bütünleşme esasıyla hareket eden Büyükşehir Belediyesi ayrıca, bölgede işleyecek sürece bağlı olarak en hızlı ve erken dönüşüm projesini hayata geçirecek.

 

Mahallede Kiracı Sayısı Çok Fazla

Ege Mahallesi’nin yanı sıra Kadifekale, Gürçeşme, Bayraklı, Uzundere, Ballıkuyu, Aktepe-Emrez, Yeşildere ve Örnekköy’de de kentsel dönüşüm projeleri bulunan Büyükşehir Belediyesi’nin önündeki en büyük engelin ise, mahalledeki kiracı-ev sahibi ayrımının olması bekleniyor. Mahalle genelinde yer alan konutların bir bölümünün proje çalışmalarından önce özel kurum ve şahıslara satışının gerçekleştiği öğrenilirken, büyük çoğunluğu kiracı olan ya da kendilerine miras kalan evlerde oturan hak sahiplerinin sıkıntısına çözüm bulunması bekleniyor.

 

Kaynak: emlakkulisi.com