07.06.2014

Kira Gelir Vergisi İkinci Taksidi Temmuz Ayında Ödenecek!

 

İşyeri ve mesken gibi taşınmaz malların kiralamalarından elde edilen kira gelirleri için ilk taksitler Mart ayında ödenmişti. Temmuz ayında kira gelir vergisi ikinci taksiti ödenecek.

İşyeri ve mesken gibi gayrimenkullerin kiralamalarından elde edilen kira gelirleri belirlenen istisna bedelinden yüksek olması halinde vergiye tabi tutuluyor.

2014 yılında ödenecek kira gelir vergisinde; Mesken kira gelirlerinde istisna bedeli 3.200 TL olarak belirlendi. Buna göre 2013 yılı boyunca elde edilen kira gelirinin 3.200 TL'yi aşması halinde, geliri elde eden kişi vergiyi ödemek zorunda oluyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan rehbere göre, bir konuta birden fazla kişinin ortak olması halinde ise bu konuttan elde edilen kira geliri için her bir ortak söz konusu istisnadan ayrı ayrı yararlanabiliyor.

Vergi borcu iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. 2013 yılında elde edilen kira gelirine ilişkin ilk taksitler Mart ayında ödendi. Kira gelir vergisinde 2. taksitler ise Temmuz ayında ödenecek.

Kira gelir vergisinin ikinci taksit ödemeleri 1 Temmuz'da başlayacak, 31 Temmuz'da sona erecek.

Kaynak: emlakkulisi.com