21.05.2014

Arsa Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

 

Hemen hemen hepimiz arsanın gayrimenkulde iyi bir yatırım olduğunu biliriz. Arsa, konut ya da iş yerine göre daha uzun vadede kazandıran, geleceğe yönelik bir yatırımdır. Arsa yatırımı yaparken, dikkat etmeniz gereken birkaç noktaya değinerek, yatırımınızı daha akıllıca ve daha doğru yapabilmeniz için ip uçları vermek istedik.

Arsa alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Bir bölgeye yapılacak olan yol ve ulaşım projeleri, o bölgedeki emlak fiyatlarının yükselmesine neden olur. Arsa alırken, arsa alınacak bölgeye yapılacak yol ve ulaşım yatırımlarının olup olmadığına bakılmalı, bu yatırımların yapılacağı bölgelerden arsa alınmalıdır.

Bir arsanın etrafı yollarla çevreleniyorsa, bu arsanın değeri de artar. Köşe başlarında yer alan veya dört tarafından yol geçen parseller, diğer yerlere göre daha hızlı değer kazanırlar.

İmara yeni açılan bölgelerde bir arsa alacaksanız, mutlaka ana yol üzerinde bir arsayı tercih edin. Çünkü ana cadde üzerindeki arsaların fiyatı, arkadakilere göre daha kısa sürede ve daha hızlı bir şekilde artacaktır. Ayrıca, arsanın ana caddeye olan cephesinin genişliği de arsanın değerini arttıran etkenlerdendir. Arsanın ana caddeye cephesi ne kadar genişse, arsa o kadar hızlı değer kazanacaktır.

Alınacak arsanın ileride yaya geçidi yapılabilecek noktalarda seçilmesi de başka bir dikkat edilmesi gereken noktadır. Yaya geçidi veya trafik ışıklarının olduğu yerler kendiliğinden merkezileşirler ve bu yüzden özellikle ticari yapılar için tercih sebebi haline gelirler.

Eğer alınacak arsa, gelişmekte olan bir bölgede ise, bölgenin imar planı detaylı bir şekilde incelenmelidir. Alınacak arsanın, hastane, okul, belediye, kaymakamlık, valilik gibi resmi kurumların çevresinde olmasını tercih etmelisiniz. Böyle bölgelerden aldığınız arsaya yapılacak olan projenin, bu bölgeler geliştiğinde, kısa sürede yüksek gelirle satılacağına kesin gözüyle bakabilirsiniz.

Potansiyel olarak üst gelir grubunun tercih edebileceği bölgelerde arsa alacaksanız, bu arsanın, çevrenin gelişimine bağlı olarak değerinin yükselmesine etki edeceğini de söylemekte fayda var.

Konut yapmak veya müteahhide vermek için satın alınacak arsaların endüstri tesislerine, sanayi bölgelerine yakın olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor; sanayi kuruluşlarının kötü etkileri, arsanızın olduğu çevrenin tercih edilmesini olumsuz olarak etkileyecektir.

Alacağınız arsanın bulunduğu kente yapılan yatırımın artması da arsanızın değer kazanmasında önemli etkenlerden biridir. Bir kente yatırımlar artarsa, arsalar da değer kazanır. Teşvik kapsamındaki illere yatırım için sıcak para girer, bu da arsa fiyatlarına yansır. Bu tip durumlarda, fiyatlarda yükselişin öncelikli olarak görüleceği arsalar, sanayi imarlı arsalardır.

Ülke ortalamasından daha hızlı büyüyen şehirlerde de arsa fiyatları artma eğilimindedir. Hızlı büyüyen şehirlerde konut ve ticari bina yapımı için arsaya olan ihtiyaç artacağı için, arsaya olan talep de artar ve artan talep fiyatları da yükselecektir. Arsa yatırımı yapmak için hızlı büyüyen kentleri de tercih edebilirsiniz.

Arsa fiyatlarını etkileyen bir diğer etken de enflasyon ve faizlerdeki değişimlerdir. Faizlerin düşmesi emlak fiyatlarını yükseltir ancak bu yükseliş önce konut, sonra iş yeri ve ofislerde, en son da arsalarda gerçekleşir.

Arsa yatırımı yapacaksanız, göz önünde bulundurmanız gereken kriterleri özetlemeye çalıştık. Yukarıda anlattığımız maddeleri göz önünde bulundurarak, arsa yatırımınızı daha kazançlı hale getirmeniz mümkün olacaktır.