10.05.2014

Markalı Konut Projeleri Anneleri Düşünüyor

 

 

Yarın "Anneler Günü". Annelerimiz, yaşamın her alanında sözünü en çok önemsediğimiz insanlar. Bu vesile ile annelerimizin ev alırken nelere dikkat ettiklerini, hangi özelliklere göre karar verdiklerini ve son dönemde özellikle marka konut projelerinde anneleri düşünen ne gibi yenilikler yapıldığını anlatalım istedik.

Annenin, çalışsa da çalışmasa da aile ekonomisinde başrolü kapması, konut alımında son karan veren kişi olması, konut üreticilerini "anneye nasıl ulaşırım" arayışına yöneltti.

Kadın müşteriye hitap etmeyen konut projelerinin başarı şansının olmadığı, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜÎK) istatistiklerine de yansıdı TÜİK'in "İstatistiklerle Aile" verilerine göre, konut dahil alışverişte ailede son kararı, yüzde 80'lere ulaşan oranda kadının verdiği ortaya çıktı. Konut firmaları da bu durumu, pazarlama stratejilerine yansıtarak, hedef kitle olarak belirledikleri annelerin ihtiyaçlarını karşılayacak ayrıntılara projelerinde daha geniş yer vermeye başladılar.

Klasik apartman dairelerinde oturma odasına hapsolan annelere, alternatif yaşam alanları sunmak isteyen lüks konut üreticileri, özel tasarım mutfaklar ve dev teraslarla annelerin kalbini fethetmeye çalışıyorlar.

Gittikçe büyüyen, her ihtiyacı karşılayacak derecede konfora ve modernliğe kavuşan mutfaklar, markalı konutlarda evin en önemli ve popüler yaşam merkezleri haline geldi. Annelerin mutfakta uzun zaman geçirme arzusu, evin diğer bireylerini de mutfağa çekerken, oturma grupları ve televizyon üniteleriyle donatılan trend mutfaklar, misafir bile ağırlanan mekanlara dönüştü.

Son dönemlerde hayata geçirilen yeni konut projelerinde de panoramik manzaralı dev teraslar, mutfakla bütünleştirilerek annelere çok geniş alanlarda özgürce yaşayabilecekleri alanlar sunuluyor.

Bunların yanında annelere kendilerine daha fazla zaman ayırabilmeleri için, kreş, kadınlar lokali, cep sineması gibi ayrıcalıklı ve  özel alanlar da bir çok marka konut projesinin tasarımında yerini alıyor.