09.05.2014

"Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği" Yürürlüğe Girdi

Dün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği" ile yapılan düzenleme, elektrik kesintisi, elektrik faturaları, abonelik ya da abonelik iptali gibi birçok konuda yenilikler içeriyor.

 

Yeni yönetmeliğin getirdiği yeniliklerden biri, elektrik tüketicisinin talep etmesi halinde, dağıtım şirketi elektrik kesintilerini, kesintinin ne kadar olacağını ve daha ne kadar devam edeceğini müşterilere SMS veya e-posta yolu ile gönderecek. Vatandaşın böyle bir talebi olması halinde, elektrik dağıtım firmasının SMS veya e-posta ile gereken bilgileri bildirmesi zorunlu hale geliyor.

Yeni yönetmelikte, çağrı merkezlerine ilişkin düzenlemeler de var. Buna göre, Tüm elektrik dağıtım şirketlerinin çağrı merkezleri 7 gün 24 saat hizmet verecek.

Elektrik abonelik başvuruları da kolaylaştırıldı. Vatandaş elektrik aboneliği başvurularını artık internet ya da telefon aracılığıyla yapabilecek. Şirketler, abonelik işlemlerinde bir çok evrak isteyemeyecek, müşterinin beyanını esas alacaklar. Elektrik aboneliği yalnızca beyana bağlı olacağından, yanlış beyan durumunda elektrik aboneliği iptal edilebilecek. Mümkün olması halinde abonelik sözleşmeleri elektronik imzayla imzalanabilecek.

Fatura ödemede de yenilikler var: Elektrik faturaları, kredi kartıyla ödenebilecek. Faturaların kredi kartıyla ödenmesine ilişkin usul ve esaslar kurul kararıyla belirlenecek.

 

Ayrıca yeni yönetmelikle dağıtım şirketlerinin geçmişe dönük 3-4 yıllık fark faturası çıkartmalarının önüne de geçiliyor. Bir diğer değişiklik ise, sayaç değişimlerinde şirketlerin kullanıcılarından talep ettikleri sayaç değişim ücretini, artık talep edemeyecekler.