08.05.2014

Bayraklı Belediyesi'nden E-İmar ve Kent Rehberi

E-Belediyecilik hizmetini aktif olarak vatandaşlarına sunan Bayraklı Belediyesi şimdi e-imar ve kent rehberi hizmetiyle vatandaşlarına büyük kolaylık sağlamaya başladı.

 

Online tapu kayıtları

www.bayrakli.bel.tr internet adresine giren vatandaşlar e-imar butonuna tıklayarak ister adres bilgilerini ister ada parsel bilgilerini sisteme girerek taşınmazlara ait imar durum bilgilerini görürken kent rehberi ikonunu tıklayan vatandaşlar da hastane, karakol, eczane vb. gibi kamu kurum ve kuruluşlarına ait bilgi ve fotoğraflara ulaşabiliyor. Her iki sistemden de çıktı alınabilirken plan notuna da ulaşılabiliyor. Yaklaşık 55 kilometre kare büyüklüğe sahip Bayraklı İlçesi'nin sınırlarının yer aldığı sistem için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile protokol imzalandı. Bayraklı Belediyesi, İzmir'de komplike olarak kullanılan ilk e-imar programı ile vatandaşlarını tapu müdürlüğüne göndermeye son verdi. Bayraklı Belediyesi'nde imarla ilgili durum için vatandaştan istenen son ay vizesi kağıdı da ortadan kalkmış oldu. Sistem birim müdürlüklerinde kağıt trafiğini büyük oranda azaltırken süregelen sistemin hızlanmasına yol açtı.

 

e-imar programını Bayraklı Belediyesi'nin Fen İşleri, Park-Bahçeler, Mali Hizmetler, Zabıta, Ruhsat ve Denetim, İmar Şehircilik, Plan-proje ve Emlak İstimlak Müdürlükleri de aktif olarak kullanıyor. Program sayesinde belediye birimleri arasında tam koordinasyon sağlanmış oluyor.  

 

Kaynak: www.bayrakli.bel.tr