19.04.2014

Yeni Fuar Alanı İnşaatı Hızla Yükseliyor

Türkiye’de ilk kez bir belediye tarafından öz kaynaklarla hayata geçirilen ve 400 milyon TL’ye mal olacak yeni fuar kompleksinin inşaatı 7 blok halinde devam ediyor. Kente fuarcılık geleneğinde sıçrama yaptıracak yeni fuar merkezinin inşaat çalışmalarında A, C ve F bloklarda (Sergi Holleri) uzay çatı imalatları yapılıyor. Yine tüm bloklarda duvar ve seramik imalatları sürüyor, fuar katılımcı ve ziyaretçilerine farklı bir ortam sunacak 12 katlı seyir kulesi tamamlandı, son rötuşlar yapılıyor.

 Dev kompleks
Gaziemir’deki toplam 337 bin metrekarelik alanda kurulan yeni fuar kompleksi; sergi holleri, seminer salonları, geniş otoparkı ve sosyal donatı alanları ile uluslararası standartlarda olacak. Katılımcılara farklı bir ortam sunacak seyir kulesi ile amfi tiyatro şeklinde hazırlanan meydan, fuarlar süresince ziyaretçilerin çekim merkezi haline gelecek. 

İlk etapta 240 bin metrekare inşaat alanı üzerinde 7 tane sergi holü yapılıyor. Holler, tek ya da aynı anda birden fazla fuara hizmet verebilecek şekilde teras şeklinde tasarlandı ve birbirlerine geçişleri bulunuyor. Kültürpark'taki fuar holleri yeni komplekste 5 katına çıkarılıyor Fuarda ziyaretçi ve katılımcıların hizmetine sunulması için 93 bin metrekarelik kapalı (2 bin 500 araç) otopark alanı yapılıyor. Komplekste ayrıca fuar sokağı, seminer salonu, kafeterya, restoran ve idari bölümler da bulunuyor. 

İzmir’in yeni fuar kompleksi projesinde, daha sonra gelebilecek talepleri karşılamak amacıyla, 2. etapta kullanılmak üzere 46 bin metrekarelik bir rezerv alanı oluşturuldu. Bunun haricinde ayrıca, 40 bin metrekarelik bir alan da otel ve kongre merkezi yapılması için ayrıldı. Kente kazandırılacak bu dev yatırımın maliyeti, kamulaştırma dahil yaklaşık 400 milyon TL. Yeni fuar alanının bu yıl içinde hizmete girmesi planlanıyor. 

Çifte katkı 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin fuarcılık için hazırladığı yeni kompleks ile kentte “365 gün fuarcılık” hedefleniyor. İzmir’in yeni fuar kompleksi, çağdaş mekanların yanı sıra, teknik ve sosyal altyapı donanımlarıyla büyük boyutlu ihtisas fuarlarının gereksinimlerini karşılayabilecek niteliklere sahip. Şehir içi ulaşım, konaklama ve hizmet alanlarına yakın konumuyla, fuar katılımcılarının yanı sıra kentliler de yeni fuar alanına kolayca ulaşabilecek. Fuar ulaşımı için ayrıca monoray hattı kurulması planlanıyor. Kompleks, hem istihdam hem de turizm ve ticaret sektörlerine sağlayacağı katkılarla kent ekonomisine çok ciddi bir ivme kazandıracak. 

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi