09.04.2014

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, Enerji Projelerine Yoğunlaştı

İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, tüzel kişiliği ile ilgili yaşanan sıkıntıların giderilmesinden sonra, projelerini hayata geçirmeye devam ediyor.

 

 

İzmir-Ankara Karayolu üstünde bulunan, 1300 hektarlık araziye kurulu İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ), Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri. Geçtiğimiz aylarda, arazisi içinde arsaları bulunan çiftçilerle yaşanan anlaşmazlıklar sonucu tüzel kişiliği iptal edilen KOSBİ, tüzel kişiliğine kavuşunca, enerji projelerine odaklandı.

KOSBİ, parselasyon çalışmalarının tamamlanması ile bölgeye sanayi yatırımlarının artmasını bekliyor. Tüzel kişilik sorunları nedeniyle yaşanan gecikmelerden dolayı bekleyen yatırımcıların, parselasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla bölgede yatırımların hız kazanması bekleniyor. Şu anda 21 bin 500 kişi istihdam edilen KOSBİ'de, yeni yapılacak yatırımlarla 50 bin kişiye istihdam sağlanması öngörülüyor.

KOSBİ'de, enerji projelerinin hızlı bir biçimde hayata geçirmesine çalışılıyor. Bu projelerden yapımı devam eden ve ilk uygulanan proje, Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS). Elektrik, doğalgaz ve atık su sayaçlarının, firmaya gitmeden Bölge Müdürlüğü'nde otomatik olarak ve hatasız okunmasını, kısa sürede faturalamasının yapılmasını, reaktif enerji ve kayıp kaçak kontrolünü ve tüketimin raporlanmasını sağlama hedefiyle kurulan OSOS'un Mayıs ayında tamamlanması bekleniyor.

Bölgede yapılması planlanan diğer bir proje de Güneş Enerjisi Santrali Projesi. Arıtma tesisinin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla hazırlanan projede santralin 8 dönüm arazi üstüne kurulması ve 500kWp gücünde olması planlanıyor. Yapımı için İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)'ndan destek alınacak projenin yapımının, başlangıcından itibaren iki ay içinde bitirilmesi planlanıyor.

KOSBİ, bölgenin su ihtiyacını karşılayacak olan Yiğitler Barajı'nı da kendilerinin yapabilmesi için , organize sanayi bölgelerine 30 yıllık geri ödeme imkânı tanınması amacıyla yasal düzenlemelerin yapılmasını istiyor.

KOSBİ'nin önemi, İzmir-Ankara Karayolu'nda yapılan seviyeli kavşak düzenlemeleri ve Çobanisa-KOSBİ demiryolu bağlantı hattının hizmete açılmasıyla artmış bulunuyor. Bölgenin kuzey batı sınırına yakın bir yerde yapılacak olan ve sanayi için hayati öneme sahip lojistik desteğin sağlanacak olduğu Lojistik Köy'ün yapımının tamamlanmasıyla da bu önemin daha da artacağı kaydediliyor.