02.04.2014

Seçim Sonuçları Emlak ve Konut Fiyatlarına Nasıl Yansıyacak?

Tebernüş Kireçci'nin analizine göre, yerel seçim sonuçları siyasal istikrarın devam edeceğini gösterdi ve bu durum, emlak ve konut fiyatlarının yükseleceği yönünde yorumlanıyor.

 

 

İşte Tebernüş Kireçci'nin analizi:

1) Yerel seçimlerde elde edilen sonuca bakarsak iktidar partisinin oy oranı, ana muhalefet ve üçüncü partinin oylarının toplamından fazla. Dolayısı ile siyasal istikrar devam edecek. Siyasal istikrarın devamı orta ve uzun vadede emlak ve konut fiyatlarının yükseleceği yönünde yorumlanır.

2) Kısa vadede, genelde 1 yıldır özelde ise 17 Aralık'tan bu yana ötelenen iç piyasadaki talep alıma dönüşecek. Piyasalarda talep cephesi güçlenecek.

3) Konut kredisi faiz oranları son 3 aydır gereksiz yere sert bir şekilde yükselmişti. Seçim sonuçları siyasal istikrarın kalıcı olduğunu gösterdi. Dolayısıyla faizlerde gerileme olması kaçınılmaz. Faiz oranları orta ve kısa vadede düşer.

4)  Kurumsal yabancı yatırımcılar Gezi Olayları'ndan sonra Türkiye ve İstanbul yatırımlarını askıya almıştı.  Seçim sonuçlarını gördüklerinde yatırımları askıdan indirecekler.

5) Bireysel yabancı yatırımcılar ise zaten hız kesmemişti. Türkiye'nin geleceğine olan inançları fazla. Seçim sonuçları özellikle, Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyeti kökenli alımları güçlendirecek.

Sonuç: Türkiye'de konut fiyatları 12 yıldır yükselişte. Siyasal istikrar devam ettiği sürece yükseliş trendi korunacak. Alım yapacakların ayağını yorganına göre uzatması esastır. Her zaman ayağınızı yorganına göre uzatın.

Kaynak: emlakkulisi.com