28.03.2014

İzmir'de Konut Kira Getirisi İçin Tercih Edebileceğiniz Bölgeler

 

 

İzmir’in hangi semtlerinde, satış fiyatına göre en yüksek kiranın alınabildiğini sizler için değerlendirdik. Kira geliri için konut yatırımı yapacaksanız, bu değerlendirmenin yatırım yapacağınız yeri seçmenize yardımcı olacağını düşünüyoruz.

• İzmir genelinin kira getirisi ortalaması, 2013 yıl sonu itibariyle %5,65 olmuştur. Yani 200.000 TL değerindeki bir evin aylık kira getirisi ortalama 900-1000 TL arasında.

• İzmir'in en iyi kira getiren bölgesi, 2007 yılından beri, Konak. Konak'ta yeni ev pek yok ancak kiraların yüksekliği, kiracılar tarafından tercih edilen bir yer olduğunu gösteriyor. Konak'ta satış fiyatları, evlerin eski olmasından dolayı çok yükselmiyor ancak kiralar yüksek olduğu için, bu bölgede yatırım yapmanın getirisi yüksek oluyor.

Kira getirisi yüksekliğine bir biğer bir açıklama da genellikle şehir merkezinde evi olan birinin, başka yerlerde de evlerinin olması. Bu kişiler, bir kaç evleri daha olduğu için yüksek kira istediklerinde bile, buradan gelecek kira gelirine ihtiyaçları olmadığı için, kirayı düşürme yoluna gitmiyorlar ve konut kiralanana kadar bekliyorlar.

• İzmir’in son yıllarda kira getirisi olarak en hızlı artışa sahip bölgesi, Çiğli. Mevcut yol, üniversite ve hastane yatırımları haricinde, hemen komşusu olan Mavişehir ve Karşıyaka’da fiyatların çok yükselmesi ve genç ve çalışan nüfusun bu bölgeyi tercih etmesi, Çiğli'nin değer kazanmasına sebep oluyor. Konut satış fiyatlarının hâlâ uygun olması da kira getirilerini cazip kılıyor.

• Bornova, sahip olduğu öğrenci popülasyonu sebebiyle kiraların yüksek olduğu bir bölge. Ancak, Bornova’daki arsa sıkıntısı, konut fiyatlarının yakın dönemde kiralara göre çok daha hızlı artacağının habercisi gibi.

• Narlıdere'de yapılan lüks daire ve sitelerdeki konutların satış fiyatlarının çok yüksek olması ile kira artış oranları birbirini karşılamadığı için, bu bölgedeki konutlar, kira getirisi olarak iyi bir yatırım olmaktan çıkmış durumda. Narlıdere, bu anlamda, İzmir'in en az tercih edilen bölgesi oluyor.

• Gaziemir, 2010′dan itibaren kira getirisi olarak düşüş göstermiş bir bölge. Bunun sebebi de Gaziemir’deki konut satış fiyatlarının çok hızlı bir şekilde artmış olması ve kiraların aynı artışı gösterememesi. Ancak Gaziemir'e son zamanlarda yatırımlar, kentsel dönüşüm ve özellikle İzmir Fuarı'nın buraya taşınacak olması, kiraların da yükselmesini getirecektir. Bu anlamda Gaziemir, konut kira getirisi anlamında iyi bir yatırım bölgesi olacaktır.