19.03.2014

İzmir Tramvayı İçin Açılan İhale Sonuçlandı

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Üçkuyular-Halkapınar ve Alaybey-Mavişehir arasında yapılması planlanan tramvay hatlarının ihalelerinin sonuçlandığını açıkladı. İhaleyi, Bursa'da üretim yapan Gülermak firması kazandı.

İzmir'de yapılması planlanan 12.6 kilometrelik Üçkuyular-Halkapınar ile 9.7 kilometre uzunluğundaki Karşıyaka Alaybey-Mavişehir hatlarının yapımı için açılan ihale sonuçlandı. Kore, Çin, İspanya, Ukrayna gibi ülkelerin de katıldığı ihaleyi, İstanbul, Ankara ve Eskişehir'de metro, tramvay ve raylı sistem projeleri de yapmış olan Gülermak Ağır Sanayi ve İnşaat Taahhüt Firması, en düşük teklifi vererek kazandı. Gülermak, yapım işleri için 182 milyon 144 bin 261 TL ve 38 vagon ve yedek parçalar için 69 milyon 153 bin 255 Euro teklif verdi.

Gülermak, tramvay ihalesine alt taşeron şirket olarak Bursa'da İpekböceği adlı tramvayları üreten Durmazlar Makina'yla birlikte girdi. İzmir'e de Bursa'da kullanılan yerli üretim "İpekböceği" tramvaylarından yapılacak ancak İzmir için yapılacak olan vagonlar, Bursa tramvayının vagonlarından 6 metre daha büyük olacak. Çift taraflı olarak çalışacak şekilde üretilecek olan vagonların ve toplam 23,5 kilometre uzunluğunda olacak hatların yapımı 36 ayda tamamlanacak.

İzmir Tramvay Projesi'nde Üçkuyular-Halkapınar hattında 19, Alaybey-Mavişehir hattında ise 16 istasyon inşa edilecek.